Zdobądź Koronę Gór Polski

Rysy_2Prestiżowy tytuł zdobywcy Korony Gór Polski znajdzie się w twoich rękach, jeśli uda ci się wejść na 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju i w odpowiedni sposób to udokumentować. Z racji ukształtowania Polski praktycznie wszystkie wierzchołki znajdują się oczywiście na południu naszego kraju – od Bieszczadów na wschodzie po Sudety na zachodzie. Kompletowanie gór to dla większości turystów zajęcie na kilka lat, jednak są też tacy śmiałkowie, którzy podejmują się zdobycia Korony Gór Polski w ciągu roku, miesiąca, a nawet kilkunastu dni. Zdobywanie szczytów to nie tylko przyjemność z obcowania wśród dzikiej przyrody, ale też okazja do zdobycia nowych przyjaciół, przeżycia ciekawych przygód oraz satysfakcji z osiągniętego celu.

Najwięksi zapaleńcy kompletowali polskie szczyty już w okresie PRL-u, jednak oficjalny projekt „Korona Gór Polski” powstał stosunkowo niedawno – w 1997 roku w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”. Ta piękna inicjatywa miała zachęcić turystów do odwiedzania nie tylko najpopularniejszych szczytów, takich jak tatrzańskie Rysy, Giewont, czy karkonoska Śnieżka, ale także mniej znanych miejsc, o których istnieniu turyści mogli nawet nie mieć pojęcia, a będących równie atrakcyjnymi, ciekawymi geograficznie oraz posiadającymi wspaniałe punkty widokowe. Pod uwagę brane były szczyty, na które prowadziły w tym momencie szlaki turystyczne. Koronę Gór Polski można zdobywać w wybranym przez siebie czasie, nawet przez całe życie i na dowolny sposób, czyli na nartach, pieszo albo rowerem. Istnieje specjalny Klub Zdobywców, do którego można należeć już w trakcie kolekcjonowania gór.

Przejdźmy jednak do konkretów, ponieważ każdego na pewno najbardziej interesuje lista szczytów, które trzeba będzie zdobyć, aby móc się chwalić tytułem zdobywcy Korony Gór Polski. W spisie znajduje się 28 gór, wśród których najwyższą i najtrudniejszą do zdobycia są Rysy, leżące w Tatrach na wysokości 2499 metrów nad poziomem morza. To nie jest łatwa wyprawa, trzeba posiadać pewne umiejętności wspinania i obycie z ekspozycją. Na szlaku znajdziemy oczywiście wszystkie potrzebne sztuczne ułatwienia, jednak to całodniowa wyprawa, którą trzeba dobrze zaplanować, przewidzieć pogodę oraz utrudnienia na trasie. W porównaniu z Rysami wszystkie pozostałe wierzchołki są całkiem łatwe do zdobycia i nie będą mieć z nimi problemu nawet osoby posiadające niewielki lęk wysokości. Kolejnym co do wysokości szczytem jest Babia Góra w Beskidzie Żywieckim (1725 m n.p.m.), na którą dostaniemy się dość łatwym i bardzo ciekawym widokowo szlakiem z Krowiarek lub nieco trudniejszym przez stromą Perć Akademików z łańcuchami na trasie. By móc cieszyć się z tytułu zdobywcy Korony Gór Polski, musimy wspiąć się także na sudeckie najwybitniejsze szczyty: karkonoską Śnieżkę (1602 m n.p.m.) i Śnieżnik (1425 m n.p.m.) w Masywie Śnieżnika. Oprócz nich w tej części Polski czekać na nas będą także: Wysoka Kopa w Górach Izerskich (1126 m n.p.m.), Rudawiec w Górach Bialskich (1112 m n.p.m.), Orlica w Górach Orlickich (1084 m n.p.m.), Wielka Sowa w Górach Sowich (1015 m n.p.m.), Kowadło w Górach Złotych (989 m n.p.m.), Jagodna w Górach Bystrzyckich (977 m n.p.m.), Skalnik w Rudawach Janowickich (945 m n.p.m.), Waligóra w Górach Kamiennych (936 m n.p.m.), Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych (919 m n.p.m.), Biskupia Kopa w Górach Opawskich (889 m n.p.m.), Chełmiec w Górach Wałbrzyskich (851 m n.p.m.), Kłodzka Góra w Górach Bardzkich (765 m n.p.m.), Skopiec w Górach Kaczawskich (724 m n.p.m.) oraz Ślęża w Masywie Ślęży (718 m n.p.m.). Zdobyć trzeba też Łysicę w Górach Świętokrzyskich (612 m n.p.m.). W Beskidach czekać na nas będą też: Radziejowa, Skrzyczne, Mogielica, Lackowa, Czupel, Lubomir, Turbacz w Gorcach, Wysoka w Pieninach oraz Tarnica w Bieszczadach

Leave a Comment