Witaj w Cairngorm!

Wielka Brytania ma swój udział w parkach narodowych, ale nic nie równa się temu, co można znaleźć w Cairngorms, w wielkości i majestacie tego miejsca. Park Narodowy Cairngorms jest największy w całej Wielkiej Brytanii. Jest to rozległy masyw górski w różnych ekosystemach oraz pełen tundry i sosnowych lasów. Pasmo górskie ma sześć najwyższych szczytów w Szkocji, a mianowicie Ben Macdui (1,309 m), Braeriach (1,293 m), Cairn Toul 91,293 metry), Sgor an Lochain Uaine (1,258 m), oraz Cairn Gorm (1,245 m). Te szczyty zostały wymieniona w top 20 najwyższych gór w kraju. Cairngorm Mountains jest przekrojem Grampiany znajdującego się w centralnej Szkocji przy Ben Macdui.

Cairngorms to góry, które są znane jako najzimniejsze i najwyższe w Wielkiej Brytanii. Czterdzieści milionów lat przed ostatnim zlodowaceniem które opanowało naszą planetę powstało Cairngorms. Dzisiaj najwyższe szczyty zaczynał jako erozja wzgórza. Szczyty, które można tam znaleźć są znane z tego że są w bardzo zimnym klimacie, a więc są słabo zamieszkane. Płaty śniegu w górach są bardzo stare, a niektóre topniały tylko pięć razy w ciągu 100 lat. Mimo wszystko jednak płaty śnieżne które zostały powoli zaczęły zanika w ostatnich latach ze względu na ocieplenie planety.

Góry Caringorms stały się popularnym regionem sportów zimowych. W grudniu 1961 roku został otwarty tam wyciąg krzesełkowy. Jego otwarcie utorowało drogę do powstania różnych domków turystycznych w obszarach Aviemore i Cairngorms. Ze względu na rosnącą popularność tego miejsca zdecydowano się tam na wybudowanie wyciągu narciarskiego w Čisté Mhearaidh i Marwuis w latach 70., ale plan nigdy nie doszedł do skutku.

Rok 1980 okazał się najbardziej owocnym okresem dla Cairngorm Mountain. Pojawiło się tam wielu nowych turystów, jak również ci, którzy byli tam już wcześniej – wracali i stawiali na to, by spędzić swój urlop zimowy w tych górach. W 1981 roku pojawiły się nowe plany – wykonanie dodatkowej infrastruktury w okolicy. Jednak żaden z tych planów również nie doszedł do skutku. Niemniej jednak liczba odwiedzających w okresie zimowym wzrastała aż do 1988 roku.

CairnGorm Company Ltd przedstawili swoje ostateczne plany ekspansji w 1991 roku, które również nie doszły do skutku. W 1998 roku zainicjowano plan rozwoju Coire NA Čisté. Ten nowy plan obejmował zmianę wszystkich krzeseł w ramach wyciągu, co miało sprawić, że korzystanie z nich będzie łatwiejsze w użyciu, zwłaszcza dla początkujących. Były dodatkowe zmiany, które należało wprowadzić w konfiguracji. Ten ostatni plan obejmował także konwersję krzeseł np. wprowadzenie zdejmowanego uchwytu. Górna stacja też miała zostać odświeżona. To smutne, że te plany rozwoju nie zostały zakończone, tylko wstępne opracowanie zostało wykonane. Po tym jak wszystkie poprzednie plany rozwojowe nie powiodły się, żadne dalsze plany nie zostały wykonane.

W 2001 roku stacja Top Dillon i kolej linowa zostały otwarte. Firma odpowiedzialna za budowę i eksploatację zmieniła nazwę firmy na Cairngorm Mountain Ltd. Firma wprowadziła również działalność letnią w okolicy. Wraz z wprowadzeniem letnich aktywności przyniosło to wiele alternatywnych źródeł dochodu, co pomogło wspierać organizację nowych sportów zimowych.

Niestety, obszar Cairngorms jest obecnie zagrożony z powodu ingerencji człowieka i erozji. Jakość dostępnej tam wody jest również zagrożona. Istnieją trzy ośrodki narciarskie w okolicy i popularny sport zimowy narciarski jest przyczyną wkraczania ludzkiego czynnika w dziewiczy ekosystem.

Leave a Comment