Śnieżka – najwybitniejszy szczyt Polski

mountains-190916_1280Położona na granicy polsko-czeskiej Śnieżka wznosi się co prawda na wysokość „zaledwie” 1602 metrów nad poziomem morza, jednak jej ukształtowanie sprawia, że jest najwybitniejszym szczytem Polski. Oznacza to, że góra wyróżnia się zdecydowanie na tle pozostałych szczytów w okolicy i sprawia, że z wierzchołka rozciąga się fantastyczna panorama, pozwalająca turystom na obserwowanie naprawdę odległych pasm górskich, miast i wsi, znajdujących się nawet 200 kilometrów dalej. Dzięki temu Śnieżka położona tuż obok znanego ośrodka sportów zimowych – Karpacza należy do najpopularniejszych szczytów i celów wycieczek przez cały rok. To także najwyższa góra Czech, w związku z czym osiągając wysokość 1602 metrów nad poziomem morza spotkamy wielu przedstawicieli tego kraju chcących stanąć w najwyższym punkcie Republiki Czeskiej.

Śnieżka znajduje się w Sudetach, a konkretnie w paśmie Karkonoszy zlokalizowanym w południowo-zachodniej części Polski. To właśnie tam przebiega granica między naszym krajem a Czechami. Wznoszącemu się na wysokość 1602 metrów nad poziomem morza szczytowi daleko co prawda do tatrzańskich monumentalnych ścian osiągających nawet 2500 metrów, nie jest też najwyższy poza Tatrami, bo tu ustąpić pierwszeństwa musi Babiej Górze (1725 metrów nad poziomem morza). A jednak Śnieżka jest wyjątkowa i nie tylko z powodu swojej nazwy kojarzącej się z bajkową księżniczką. Jest najwybitniejszy, wznosi się wysoko ponad inne szczyty i nad Równię pod Śnieżką, to najwyższa góra Czech, Sudetów, całego Śląska. Należy do Korony Gór Polski, a także Korony Europy co oznacza, że posiadanie zdjęcia wykonanego na jej szczycie jest cenną zdobyczą i pomoże nam skompletować większe i prestiżowe trofeum. W dodatku przy całej swojej atrakcyjności jest bardzo łatwa do zdobycia, więc mogą na nią wejść nawet nieco mniej zaprawieni w bojach podróżnicy.

Śnieżka, a w zasadzie jej najwyższa część zbudowana jest z bardzo odpornych na zniszczenie skał metamorficznych – hornfelsów. Natomiast w pozostałej części Karkonoszy i podstawie Śnieżki dominują skały granitowe i właśnie dlatego najwyższy szczyt Sudetów jest tak wyjątkowy i wyraźnie wybija się ponad pozostałe góry. Nazwa szczytu nie jest w żaden sposób związana z Królewną Śnieżką. Nawiązuje do przymiotnika „śnieżna”. Na tej górze panują prawdziwie zimowe warunki przez większą część roku, więc śnieg zalega tu długo i może zaskoczyć wędrowców nawet w środku lata, dlatego nawet przy bardzo optymistycznych prognozach pogody warto mieć w plecaku ciepłą kurtkę, czapkę i rękawiczki. Średnia temperatura wynosi zaledwie + 0,4 stopnia Celsjusza, a dni ze średnią ciepłotą powyżej 10 stopni można policzyć na palcach jednej ręki! Dodatkowo na szczycie wieje silny wiatr, którego prędkość wzmaga wybitność Śnieżki. Masy powietrza pędzące z zachodu Europy napotykają na swojej drodze pierwszą duża barierę – Karkonosze i dzięki temu właśnie tutaj powstają duże opady deszczu lub śniegu.

Jeśli znajdziemy się na szczycie i zaskoczy nas nieco gorsza pogoda, możemy się schronić w obserwatorium meteorologicznym, a w zasadzie w jego restauracji, otwartej dla turystów codziennie w godzinach 9:00 – 16:00. Na Śnieżce nie ma jednak schroniska, te znajdują się poniżej wierzchołka. Noc spędzić można w położonych po stronie polskiej: Domu Śląskim, Samotni lub Strzesze Akademickiej oraz czeskich: Luczni Boudzie i Jelence.

Śnieżka zdobywana jest przez turystów od wielu lat. Można nawet powiedzieć, że jest jednym z pierwszych szczytów Europy tak popularnych wśród podróżników. Pomijając panujące tam czasem bardzo trudne warunki atmosferyczne, sama droga na szczyt nie przedstawia prawie żadnych trudności technicznych, a jeden ze szlaków można nawet pokonać rowerem górskim. Dodatkowo w okolice Karpacza już od XVI wieku przybywali kuracjusze, korzystający z uzdrowiskowych wód w Cieplicach Zdroju. Już w tamtych czasach modne było zdobywanie Śnieżki. W XVII wieku na szczycie zbudowano kaplicę świętego Wawrzyńca, którą do dziś można odwiedzać. Tuż po powstaniu tego obiektu na Śnieżce regularnie odbywały się msze święte z udziałem setek pielgrzymów. Na górę prowadzi kilka szlaków, w tym jeden z Czech – żółty nazywany Velka Upa, biegnący tuż pod wyciągiem krzesełkowym (po stronie czeskiej szczyt można osiągnąć także w ten sposób) oraz trzy polskie – czerwony zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej (wiodący na Przełęcz Okraj i Równię pod Śnieżką), czarny, niezwykle popularny z Karpacza, prowadzący Śląską Drogą oraz niebieski, którym na Śnieżkę dostaniemy się z Przełęczy Okraj i z Karpacza poprzez Mały Staw.

Leave a Comment