Skrzyczne – beskidzka góra narciarzy

pilskoKompletując Koronę Gór Polski prędzej czy później czekać nas będzie wyprawa na Skrzyczne. Ten beskidzki szczyt nie imponuje może wysokością na tle Tatr czy Babiej Góry, jednak jest niezwykle atrakcyjnym celem wycieczek pieszych, rowerowych i narciarskich, ponieważ ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na okoliczne pasma górskie, Jezioro Żywieckie i malownicze miasta i wsie znajdujące się w zasięgu wzroku. To także prawdziwa narciarska mekka za sprawą licznych i urozmaiconych tras Centralnego Ośrodka Sportu. Najtrudniejsza z nich, czarna zwana FIS-owską pozwala na rozgrywanie międzynarodowych zawodów. Wielokrotnie to właśnie tam poznawaliśmy nazwiska mistrzów krajowego czempionatu w narciarstwie alpejskim.

Skrzyczne wznosi się na wysokość 1257 metrów nad poziomem morza i jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Jest bardzo charakterystyczny i z łatwością rozpoznawalny nawet z bardzo dalekiej odległości, ponieważ posiada stromo opadające zbocza, a na wierzchołku znajduje się maszt nadajnika radiowo-telewizyjnego. Według ludowych podań nazwa góry wiąże się ze skrzeczeniem tysięcy żab, które podobno mieszkały w stawie polodowcowym znajdującym się pomiędzy Skrzycznem oraz Małym Skrzycznem. Nie ma jednak naukowych dowodów na faktyczne istnienie tego stawu, niemniej jednak nie jest to wykluczone, ponieważ takie stawy znajdują się na przykład na zboczach Babiej Góry.

U stóp najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego leży znana miejscowość turystyczna – Szczyrk. W okresie PRL-u znajdowało się tam wiele górniczych ośrodków wypoczynkowych, a do dziś w tym mieście oferta turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta i bez problemu znajdziemy nocleg. W związku z bliskością Bielska-Białej, a dalej Górnego Śląska Szczyrk i górujące nad nim Skrzyczne to bardzo popularny cel wycieczek weekendowych. Większość turystów korzysta z wyciągu krzesełkowego, którym w łatwy i szybki sposób można wjechać na sam szczyt. Oczywiście można się tam też dostać pieszo, korzystając z jednego z wielu szlaków ze Szczyrku, przełęczy Salmopolskiej lub Buczkowic. Na wierzchołku góry znajduje się schronisko PTTK z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych (m.in. strzelnica, ścianka wspinaczkowa). Na zboczach góry powstało wiele tras narciarskich charakteryzujących się różną trudnością, więc optymalnych dla całych rodzin. To także bardzo atrakcyjny szczyt dla miłośników paralotni.

Leave a Comment