Pieniny – malownicze, wapienne góry i słynny przełom Dunajca

Pieniny_a5Na południu Polski, zaledwie 30 kilometrów od Nowego Targu znajduje się ciekawa kraina górska, zwana Pieninami. To tak blisko Zakopanego i zatłoczonych Krupówek, a jednak zupełnie inny klimat, spokojniejszy i sprzyjający odpoczynkowi w górskim klimacie oraz wędrówkom na okoliczne szczyty o ciekawym charakterze. Podróżując po Pieninach zobaczymy także słynny na cały kraj spływ przełomem rzeki Dunajec oraz najbardziej znane drzewo w Polsce (oprócz dębu Bartek) – sosnę rosnącą na zboczach Sokolicy. Niezwykłą urodę góry zawdzięczają Pienińskiemu Pasowi Skalicowemu, który w pozostałej swojej polskiej części jest ukryty głęboko pod ziemią i wyrasta ponad nią tylko na tym obszarze. Wapienny łańcuch górski mimo że wznosi się maksymalnie na wysokość 1000 metrów nad poziomem morza, jest wspaniałą propozycją na górskie wędrówki, zwłaszcza jesienią, kiedy zbocza upstrzone są feerią żółto-pomarańczowo-czerwonych barw, jakie ta pora roku nadaje liściom.

Pieniny znajdują się na granicy Polski i Słowacji. Z racji niezwykłego piękna tych gór po obu stronach granicy utworzono parki narodowe w celu ochrony dzikiej przyrody. Co ciekawe był to pierwszy pograniczny park w Europie, a założono go już przed drugą wojną światową, w 1932 roku. Rzeka Dunajec, czyli jeden z dopływów naszej królowej rzek – Wisły dzieli Pieniny na trzy części za pomocą przełomów, czyli wąskich dolin rzecznych pomiędzy stromo opadającymi zboczami gór. Te wspaniałe formy terenu powstały w dość rzadki sposób. Zazwyczaj do przełomów dochodzi, gdy górski potok formuje zbocza i na skutek erozji wodnej przecina pasma górskie. W tym jednak przypadku rzeka Dunajec płynęła po tym terenie jeszcze zanim powstały Pieniny. Te wypiętrzały się na tyle wolno, że potok zdążył wcinać się w skały, a także dopasowywać do powstających uskoków. Przełom Dunajca to jedna z największych europejskich atrakcji turystycznych. Na szerokich, drewnianych tratwach podróżnicy spływają przez kilka kilometrów, podziwiając z poziomu rzeki piękno gór.

Najwyższym szczytem Pienin są Trzy Korony, których wysokość wynosi 982 metry nad poziomem morza. Nazwa góry pochodzi od kształtu jej szczytu, który nieco przypomina koronę. Co ciekawe wbrew nazwie skalnych turni jest jednak pięć i zbudowane są z bardzo odpornych wapieni, stąd dotrwały w takiej formie do czasów współczesnych. Na najwyższej z nich – Okrąglicy – wybudowano platformę widokową, na której zmieści się kilkanaście osób. Oczywiście, w przypadku zagrożenia wyładowaniami atmosferycznymi lepiej nie pojawiać się w jej pobliżu z racji dużej ilości metalu. Masyw Trzech Koron jest niezwykły nie tylko z powodu swojego kształtu. Na zboczach najwyższego szczytu Pienin rośnie aż siedem przedstawicieli flory, których nie znajdziemy nigdzie poza tym masywem! Występują tam także inne rzadkie gatunki roślin, które upodobały sobie wapienne podłoże oraz nie lubią zbyt dużej ilości wody. Na Trzy Korony prowadzi wiele szlaków, na przykład z Czorsztyna, Sromowiec Wyżnych i Niżnich oraz Szczawnicy, wśród których najkrótsze wyprowadzą nas na szczyt w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Ciekawą opcją wycieczkową jest też wyprawa na Sokolicę, która ma co prawda tylko 747 metrów nad poziomem morza, jednak jest fantastycznym punktem widokowym. No i przy okazji zobaczymy jeden z symboli Pienińskiego Parku Narodowego – charakterystyczną sosnę rosnącą na zboczu Sokolicy, opadającym stromo w kierunku rzeki Dunajec. Kolejną z turystycznych atrakcji jest też Wąwóz Homole zlokalizowany w Małych Pieninach. Jego dnem płynie potok Kamionka, a ściany wąwozu w najbardziej stromym miejscu osiągają nawet 120 metrów wysokości nad dnem rzeki.

Leave a Comment