Olimp – odkryj siedzibę bogów

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy Zeus wciąż żyje na szczycie Olimpu? Teraz możesz się tego dowiedzieć, wspinając się na tę górę bogów. Olimp był uważany za dom „dwunastki bogów olimpijskich” – o wielu z nich zapewne słyszałeś: Zeus, Hera, Posejdon, Atena, Apollo, Artemida, Ares, Afrodyta, Hermes, Hefajstos, Hestia i Demeter to kilka przykładów bogów, którzy zamieszkiwali na Olimpie.

W czasach nowożytnych wędrowców górskich i poszukiwaczy przygód wszelkiego rodzaju coraz większą popularnością cieszą się wspinaczki do tej góry bogów. W rzeczywistości w skali rocznej około 10.000 osób próbuje dotrzeć na szczyt Olimpu. Olimp jako pasmo górskie składa się z 52 szczytów. Jego najwyższym szczytem jest Mitikas który osiąga wysokość 2,917 metrów (9,570 stóp) co czyni tą górę jedną z najwyższych szczytów w całej Europie.

Przygody wspinaczkowe warto zacząć od Litochoro które jest również znane jako „Miasto Bogów”. Od tej miejscowości droga prowadzi do podnóża Olimpu, aby można było rozpocząć szaloną wspinaczkę do górskiej siedziby bogów. Większość alpinistów bez względu na poziom zaawansowania może osiągnąć tą wspinaczkę jednak, aczkolwiek wielu z nich już nie będzie w stanie osiągnąć Mitikas, najwyższego szczytu Olimpu. Jednak na pewno można tam liczyć na malowniczy krajobraz i łagodną wspinaczkę w przeważającej części. Jedynie właśnie Mitikas stanowi trudne wyzwanie. Można sobie wybrać różne drogi dotarcia na te trudne szczyty i te ścieżki są w wielu różnych formach; na przykład bardziej doświadczeni wspinacze raczej stawiają na dodatkowe wyzwania fizyczne i psychiczne więc decydują się wybrać najtrudniejszą trasą. Z drugiej strony wielu turystów, raczej omijają Mitikas, trzymając się z dala od domu Zeusa, ojca bogów i miejsca, z którego mógł wysłać swoje pioruny na Ziemię. Cokolwiek się nie wybierze można liczyć na wspaniałe doświadczenie wspinaczki górskiej.
Wokół góry bogów można zauważyć, że często jest zachmurzone a szczyty górskie pokryte są lekkim śniegiem przez większą część roku. Ziemia jest skalista w większej jej część i i flora rośnie dziko – najbardziej obficie u podstawy góry. Olimp jest faktycznie również uznany przez świat za Rezerwat Biosfery i jest chroniony statusem Parku Narodowego.

Aby wspiąć się na górę bogów trzeba będzie opuścić nocleg dość wcześnie rano, gdyż dobry kawał dnia zajmie dotarcie na Olimp i to będzie oczywiście zależeć od poziomu sprawności fizycznej i od liczby i długości miejsc postoju. A naprawdę warto odkryć i zbadać naturę, krajobrazy w tych okolicach. Dobrze jest bezpośrednio na własnej skórze odczuć trochę historii starożytnej, która wiąże się się z mistyką Olimpu, góry bogów.

Podsumowując:

Olimp, dom głównych greckich bóstw antycznych w Grecji. Każdego roku wiele osób decyduje się wspiąć się na jego szczyt, choć to nie jest łatwe. To naturalny plac zabaw dla wspinaczy i turystów, gdzie można znaleźć głębokie wąwozy i cały szereg pięknych widoków, doświadczeń pełnych fascynującej przyrody. Jeśli nie jesteś doświadczonym alpinistą wspinaczka nie powinna być wykonywana w miesiącach zimowych. Pamiętaj, że zawsze możesz tam liczyć na spektakularne widoki.

Leave a Comment