Mont Blanc – Dach Europy

france-1250329_1280Mont Blanc to najwyższy szczyt Alp, a jego wysokość wynosi 4810 metrów nad poziomem morza. Sprawia to, że jest zarazem najwyższą górą na kontynencie europejskim, choć wokół tego określenia nie brakuje kontrowersji. Niektórzy geografowie i alpiniści przyjmują inne granice Europy, uznając za najwyższą górę kaukaski Elbrus. Niemniej jednak Międzynarodowa Unia Geograficzna podaje Mont Blanc jako najwybitniejszy szczyt naszego kontynentu.

Dach Europy cały czas rośnie

Wierzchołek główny znajduje się we Francji, ale tuż obok – na bocznym wierzchołku przebiega granica z Włochami. Cały masyw leży więc w obrębie dwóch państw. U podnóży góry leżą znane miejscowości turystyczne, pełniące funkcję ośrodków narciarskich – francuskie Chamonix, Les Houches i Albertville oraz włoskie Courmayeur. Mont Blanc jest zbudowany przede wszystkim ze skał krystalicznych, które uformowały się w bardzo rozbudowany masyw, porozcinany licznymi dolinami lodowcowymi. To stosunkowo młoda góra, która powstała podczas fałdowania alpejskiego i wciąż się wypiętrza – rocznie przyrasta o 2-3 milimetry. Problemy z pomiarem wysokości powoduje też czapa lodowcowa, która zmienia swoją grubość w zależności od średniej rocznej temperatury. Od początku XXI wieku postanowiono więc, że szczegółowy pomiar wysokości Mont Blanc będzie sporządzany co dwa lata.

Pierwsi zdobywcy dotarli na szczyt w 1786 roku

Mont Blanc od wieków budził zachwyt i grozę wśród ludzi mieszkających u jego podnóża, sprawiając, że wielu chciało zdobyć ten szczyt. Szwajcarski przyrodnik Horacy-Benedykt de Saussure w 1760 roku odwiedził Chamonix i zafascynowany szczytem postanowił wyznaczyć nagrodę pieniężną dla osoby, która jako pierwsza odnajdzie drogę prowadzącą na Mont Blanc. Sam kilkukrotnie próbował zdobyć górę, jednak nie udało mu się to. Dopiero 8 sierpnia 1786 roku po raz pierwszy na szczycie stanęła ludzka stopa. Tej niezwykłej sztuki (zwłaszcza jak na owe lata i prymitywny sprzęt wspinaczkowy) dokonali doktor Michel Paccard i miejscowy poszukiwacz kryształów Jacques Balmat. Rok później w jego ślady poszedł de Saussure wsparty swoim służącym i aż osiemnastoma przewodnikami pochodzącymi z okolic Mont Blanc.W 1808 roku górę zdobyła pierwsza kobieta Marie Paradis. Pierwszym Polakiem na Mont Blanc był Antoni Malczewski, który wspiął się na szczyt w 1818 roku. Góra zapisała się także w polskiej literaturze – to właśnie na szczycie Mont Blanc stoi Kordian Juliusza Słowackiego, wygłaszając słynny monolog. Mont Blanc został przez Słowackiego ochrzczony jako posąg świata, miejsce wręcz kosmiczne.

Na szczyt prowadzi wiele dróg

Na szczyt prowadzi kilka dróg. Za normalną uznawana jest grań Gouter – prowadzi przez schroniska Tete Rousse i Gouter. Podczas wspinaczki czyhają niebezpieczeństwa, zwłaszcza w Żlebie Śmierci, gdzie spadają kamienie i bloki skalne oraz w górnym odcinku grani, pokrytym śniegiem i bardzo eksponowanym. Inna droga prowadzi przez Grands Mulets. Wspinacze poruszają się po lodowcu i jest to najbezpieczniejsze przejście w przypadku załamania pogody. Latem nie zaleca się poruszania tą drogą z powodu szczelin lodowych oraz spadających seraków. Inna z dróg prowadzi północno-wschodnią granią od Col du Midi i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych, biegnąc przez śnieżne stoki.

Podczas wspinaczki czyha wiele niebezpieczeństw

Podczas wyprawy na Mont Blanc należy pamiętać, że mimo nowoczesnych technologii, dobrego sprzętu wspinaczkowego i coraz skuteczniejszych prognoz pogody góra wciąż jest bardzo niebezpieczna i nie można jej lekceważyć. Warto mieć już pewne doświadczenie wspinaczkowe, być obytym ze sprzętem, zwłaszcza rakami i czekanem, skorzystać z pomocy wykwalifikowanych przewodników oraz posiadać bardzo dobrą kondycję fizyczną. Podczas wyprawy trzeba uważać na szczeliny lodowcowe, spadające kamienie oraz ostrożnie poruszać się po eksponowanym terenie. Bardzo dobrym pomysłem jest zdobycie nieco niższego szczytu w okolicy Mont Blanc przed wyruszeniem na Dach Europy, ponieważ pomoże to w uzyskaniu odpowiedniej aklimatyzacji i uniknięciu choroby wysokościowej.

Na szczyt Mont Blanc można się dostać tylko za pomocą mięśni własnych nóg, jednak turyści spragnieni poczucia wysokości mogą skorzystać z kolejki linowej, która wjeżdża na Aiguille du Midi (3842 metry nad poziomem morza), która jest położona w masywie Mont Blanc. Jako ciekawostkę warto dodać, że na zboczach Mont Blanc znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne, a w 1965 roku pod masywem wybudowano tunel łaczący Francję z Włochami.

Leave a Comment