Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

image_galleryW centrum Polski, w województwie świętokrzyskim znajdują się góry o takiej samej nazwie – Góry Świętokrzyskie. Ich najwyższym pasmem są Łysogóry, a wśród nich leży najwyższy szczyt Łysica, wnoszący się na 612 metrów ponad poziom morza. Wycieczka na jego szczyt to ciekawa propozycja na weekendowy wypad w te malownicze i interesujące geograficznie okolice. Łysica należy do Korony Gór Polski i znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Szczyt posiada także inną nazwę – Góra Świętej Katarzyny.

Łysica posiada dwa wierzchołki. Ten, który znajduje się po stronie wschodniej określany jest jako Skała Agaty lub Zamczysko i wznosi się na wysokość 608 metrów nad poziomem morza. Zachodni jest o cztery metry wyższy i umieszczono na nim krzyż, znajdziemy tam także ruiny wieży triangulacyjnej. Ze szczytu obejrzeć można panoramę górską z Psarką i Górą Miejską na pierwszym planie. Łysica jest wyjątkowa w skali Polski, ponieważ na jej zboczach znajdują się gołoborza, czyli rumowiska skalne powstałe w wyniku procesów mrozowych, dzięki którym skały uległy rozpadowi. Gołoborza nadają Górom Świętokrzyskim unikalnego charakteru i są bardzo ciekawym punktem na trasie wycieczki na Łysicę oraz pobliską Łysą Górę. Sam szczyt zbudowany jest z łupków kambryjskich i kwarcytów. Góra porośnięta jest lasem jodłowym i jodłowo-bukowym. To właśnie w tej okolicy znajduje się słynna Puszcza Jodłowa.

Na szczyt prowadzi czerwony szlak imienia Edmunda Massalskiego. Wycieczkę można rozpocząć w miejscowości Święta Katarzyna. To bardzo łatwa trasa, bo i sam szczyt nie jest wysoki – ma 612 metrów nad poziomem morza. Na wierzchołek główny dotrzemy po godzinie, poruszając się głównie w lesie, po terenie parku narodowego.

Leave a Comment