Łomnica – zdobądź tatrzański szczyt drogą wspinaczkową lub kolejką

mountains-1244592_1280Łomnica to jeden z najwspanialszych tatrzańskich szczytów, który przez wiele lat uchodził za najwyższy, aż do przeprowadzenia dokładnych pomiarów, które wskazały jednak na Gerlach. Tym samym sięgając 2634 metrów nad poziomem morza została drugim co do wysokości szczytem polskich i słowackich Tatr. Stromo opadające południowe zbocza sprawiły, że masyw wygląda niezwykle malowniczo i od XV wieku był znakiem herbowym rodu Berzeviczych, stanowił też symbol Tatr Spiskich.

Nazwa „Łomnica” pochodzi od dawnego słowa „łomy”, określającego bloki kamienne, które z hukiem przesuwały się w rwącym potoku. Najpierw nazwę „Łomnicki Potok” otrzymała rzeka płynąca dnem doliny, a następnie pojawiła się także Dolina Łomnicka i sam szczyt – Łomnica.

Pierwszym zdobywcą Łomnicy był Jacob Fabri senior, który dokonał tego między 1760 a 1790 rokiem. Fabri był górnikiem, który pracował na zboczach tej góry. Do 1870 roku Łomnica była najpopularniejszym szczytem Tatr Wysokich, a wiele osób przyjeżdżało w Tatry nawet tylko po to, by zobaczyć choć z daleka ten tatrzański masyw. Do dziś rozpala wspinaczkowe emocje, zarówno u zwykłych turystów, jak i u profesjonalnych wpinaczy. Na szczyt nie prowadzi żaden powszechnie dostępny szlak, jednak pod okiem przewodnika z odpowiednimi uprawnieniami można osiągnąć wierzchołek. Nie jest to łatwa wędrówka i wymaga pewnych umiejętności wspinaczkowych. Turyści mogą skorzystać ze znacznie prostszego rozwiązania – w latach 1936-1940 wybudowano kolejkę linową z Tatrzańskiej Łomnicy, która wywozi chętnych na szczyt góry, gdzie rozpościerają się fantastyczne widoki na całe Tatry i wiele innych polskich i słowackich pasm górskich. Co ciekawe od Łomnickiego Stawu na szczyt kolejka nie ma ani jednej podpory, co może budzić grozę.

Leave a Comment