Królowa Gór w Szwajcarii

Góra Rigi Kulm w Szwajcarii jest znana jako Królowa Gór. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do jej szczytu, będziesz to mógł łatwo zrozumieć, bowiem w słoneczny dzień jesteś otoczony pięknym panoramicznym widokiem na odległościach do 800 km. Ten centralny górski obszar Szwajcarii znajduje się 1,795 metrów wysokości i choć nie jest to najwyższa góta, to swój wzrost nadrabia przez piękno i atmosferę.

Mt. Rigi oferuje sporo szlaków turystycznych, opcji górskich wędrówek lub do wspinania z plecakiem, można też pośmigać na rakietach śnieżnych i nartach. To nie jest góra uważana za część Alp, ale jest częścią szwajcarskiego Plateau. Ze szczytu można mieć piękny widok na Alpy, a także na większe części Niemiec i Francji.

Ścieżki Goldau Rigi, Arth, Weggis Rigi należą do najbardziej historycznych ścieżek na Mt. Rigi. Turyści zaczęli wchodzić do Rigi Kulm w połowie 1700 roku – wchodząc po różnych ścieżkach na górę, aby nawiedzić liczne kapliczki, pochodzić po tamtejszych wsiach. Wiele z tych miejsc istniały tam przez setki lat.

– W wiosce Rigi Kaltbad, zest wybudowana ze skały kaplica. Została wybudowana w 1779 roku. To Kaltbad największa wioska w górach. Kaltbad także stała się uzdrowiskiem dla turystów w 1800 roku.

– Pielgrzymki do Klösterli prowadzą do tego, by odwiedzić kaplicę, St Marys skąpaną w śniegu, wyjście tam jest bardzo popularne.

– Kanzeli Vantage Point, położony w odległości około dwudziestu minut od Kaltbad, jest kolejnym popularnym miejscem który oferuje panoramiczne widoki w jasny dzień.. Jest on położony na wysokości 1,464 metrów.

Istnieje około trzynaście miast i wsi w tych górach. Na szczycie jest hotel Rigi Kulm wybudowany w 1875 roku, ale przebudowany w 1950 roku. Kiedy odwiedza się ten zabytkowy hotel, zwykle jest tam kilka osób – szczególnie jeśli jest się trochę za wcześnie w stosunku do ruchliwego sezonu turystycznego.

Podczas podróży do Rigi Kulm, najlepiej pojecać z Lucerny do Weggis parowcem po Jeziorze Czterech Kantonów. My będąc tam mieliśmy szczęście, bo to był piękny dzień z białymi puszystymi chmurami, które leniwie dryfowały po niewiarygodnie błękitnym niebie. Od Weggis lepiej wziąć pociąg pod górę do stacji Rigi Kulm na szczycie, gdzie znajduje się hotel. Istnieje również opcja poruszania się za pomocą kolejki linowej i gondoli. Po powrocie z powrotem w dół góry, można udać się kolejką linową, która jest zupełnie inna niż w ogóle – ale nie zdradzimy dlaczego, to trzeba samemu sprawdzić. Potem z dworca szliśmy przez kilka ścieżek dalej do góry i w dole można zobaczyć Jeziora Czterech Kantonów i sporadyczny mały budynek w oddali. Pastwiska pokrywają zbocza w tej okolicy, a energiczny wiatr hula wśród wysokich traw rosnących obok ścieżek.

Żyje tam około 250 alpejskich pasterzy oraz istnieje około 5000 sztuk bydła plus kozy i owce. Pasterze wykorzystywali te pastwiska górskie już od VII wieku. Dla każdego, kto jest miłośnikiem gór i natury, ta góra jest koniecznym punktem do zobaczenia podczas wizyty w Lucerna, Szwajcarii. Miłej podróży!

Leave a Comment