Jaki asortyment posiada sklep górski?

Wyprawy w góry, szczególnie te zimowe, wymagają wielu przygotowań i zebrania odpowiedniego sprzętu. Wszystkie niezbędne rzeczy (oraz istotne) porady można otrzymać w sklepie górskim. Jest to miejsce, gzie znajdzie się odpowiedni plecak, kurtkę, uprząż i inne ważne elementy wspinaczkowe.

Sklep górski i oferta kurtek na wyprawy

W czasie wspinaczki idealnie sprawdzają się kurtki wykonane z naturalnego pierza i puchu, ponieważ mają one najlepsze właściwości ocieplające. Do tej pory nie udało się bowiem stworzyć takiego puchu syntetycznego, który mógłby się równać właściwościami z puchem naturalnym. Każda kurtka puchowa, niemal natychmiast po założeniu zaczyna ogrzewać ciało, natomiast kurtki z tak zwaną sztuczną ociepliną muszą najpierw same nagrzać się od ludzkiego ciała – dopiero później oddaje wytworzone ciepło z powrotem. W sklepie górskim znaleźć można kurtki z puchem kaczym lub gęsim. Pierwszy jest tańszy, za to ten drugi ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Jeśli chodzi zaś o rodzaje kurtek puchowych, to wyróżnić można:
– Kurtki górsko-miejskie: zabiera się je w góry, ale równie dobrze można w nich chodzić na co dzień. Robi się je z puchu o sprężystości 700 albo 860 cui (zależy to od fasonu i konkretnego producenta).
– Kurtki ekspedycyjne – wykonywane z puchu 860 cui (czyli takiego o najlepszej jakości), posiadają powłokę DWR. Bardzo często kurtki te mają kaptur, przedłużone plecy oraz odpowiednio długie rękawy.
– Grube kurtki puchowe – sprawdzają się w górach wysokich (np. w namiotach znajdujących się na wysokości 4000 m.n.p.m). Mogą być jednak zbyt ciepłe do samej wspinaczki: zakłada się je później – jako formę ocieplania.
– Kombinezony puchowe – są bardzo specjalistyczne i przeznaczone głównie dla zdobywców najwyższych gór świata.

Co jeszcze można znaleźć w sklepie górskim?

Oczywiście oprócz kurtek, wymienić tutaj można całą listę rzeczy, które oferowane są przez sklepy górskie. Są to przede wszystkim:
– górskie buty,
– plecaki,
– latarki czołowe – które są bardzo wygodne, gdyż w czasie ich użytkowania ma się wolne obie ręce, co zapewnia większe bezpieczeństwo oraz usprawnia wszystkie podejmowane działania; zazwyczaj mają one bardzo niską wagę, a bardzo dużą moc,
– kaski,
– liny i pętle,
– czekany – czyli kijki wykorzystywane do podpierania się w czasie wchodzenia w górę, ale służące również do asekuracji, czy hamowania w czasie ewentualnego upadku,
– raki – elementy doczepiane do butów górskich, umożliwiające utrzymanie tak niezbędnej zimą równowagi,
– folia NRC – jest bardzo lekka i w czasie załamania pogody, lub po wypadku chroni przed wiatrem i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała,
– uprząż wspinaczkowa – może być regulowana lub nieregulowana; w wysokie góry lepiej wybierać tą regulowaną, która dopasuje się do różnych warstw ubrań – powinna być ona regulowana zarówno w pasie, jak i w nogawkach, gdyż to w dużej mierze zwiększy jej funkcjonalność.
Jak więc widać, sklep górski to miejsce, w którym można znaleźć wszystko to, co potrzebne jest w czasie górskich wędrówek: tych mniej i bardziej specjalistycznych.

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja elcap.pl.

Leave a Comment