Góry, te góry

W wolnych chwilach ludzie zajmują się różnymi rzeczami. Niektórzy uprawiają sport, inni czytają książki lub rozwiązują krzyżówki, jeszcze inni grają w gry komputerowe, a niektórzy chcą coś zwiedzić. Idealnym dla nich miejscem są góry. Tam można podziwiać piękne, majestatyczne krajobrazy, porobić zdjęcia, a przede wszystkim powspinać się na nich.

Liczne, renomowane sklepy alpinistyczne zapewnią nam wysokiej jakości sprzęt. Dzięki niemu będziemy mogli się wspinać, odpocząć pod namiotem, dźwigać nasze ciężary oraz robić wiele innych rzeczy. Rzecz jasna w górach. A w górach jest co robić.

Góry potrafią zadziwić swoim pięknem o każdej porze roku. Niektóre łańcuchy górskie zimą pokrywają się śniegiem, a latem obfitują w zieleń i inne kolory. Inne są cały rok pokryte białym puchem. W niektórych górach znajdziemy nawet jeziora. Takie jezioro otoczone łańcuchami górskimi, lasami, polami, krzakami i innymi rzeczami prezentują się nadzwyczaj pięknie. One potrafią doprawdy zdumiewać. Czasem możemy je obserwować na zdjęciach i obrazkach. Dokonali tego ludzie, którzy naprawdę tam byli. I my możemy do nich dołączyć.

Wspinaczka górska wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Ale przecież zaczniemy w towarzystwie starszych kolegów, którzy powiedzą nam co i jak. Poza tym jest wiele książek poświęconych temu zagadnieniu, a i w internecie znajdziemy wiele cennych informacji.

Góry są często miejscem wypraw pielgrzymek lub mnichów z dalekich regionów Azji. Warto tutaj wspomnieć o Tybecie – krainie położonej w górach. Majestatyczne, mające swój klimat miejsce. Może i my wejdziemy kiedyś na jakiś szczyt i zatrzymamy się na chwilę. Tybet to nie jedyny górzysty kraj. Inne przykłady to Afganistan, który jednak nie jest zbyt bezpiecznym krajem, czy też Kirgistan. Jest to dawna republika radziecka. Na obszarze dawnego Związku Radzieckiego jest wiele ciekawych łańcuchów górskich. We wschodnich rejonach Rosji znajduje się wiele pokrytych śniegiem i zmarzliną gór. Ale nie tylko tam możemy na nie natrafić.

Góry znajdują się w różnych zakątkach świata. Nawet u nas – w Polsce jest co zwiedzać. Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, Sudety, Tatry oraz inne łańcuchy górskie – piękne miejsca, które zdumiewają. Niekiedy są to dziko położone obszary bujnie porośnięte górską roślinnością. W górach możemy zobaczyć zupełnie odmienny świat. I odpocząć od codziennej, zabieganej rzeczywistości.

Niekiedy w górach możemy zobaczyć Spa oraz inne ośrodki wypoczynkowe. Tam możemy się zatrzymać. Jednak warto czasem samemu ruszyć w góry, z namiotem i plecakiem. I do tego śpiworem. To znaczy nie całkiem samemu bo z odpowiednim zespołem. Będziemy mieli więcej swobody i zwiedzimy niesamowite miejsca. A wspomnienia pozostawimy na długo.

Leave a Comment