Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej

mountains-903497_1280Leżący w górach Alaska Denali to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wznoszący się na wysokość 6190 metrów nad poziomem morza. Jest zaliczany do Korony Ziemi, czyli prestiżowej listy najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, której zdobycie zapewnia wspinaczom sławę. W latach 1896-2015 góra nosiła nazwę Mount McKinley i pewnie tak wszyscy pamiętamy ją ze szkolnych lekcji geografii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Denali w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Śnieżna góra

Masyw Denali jest pokryty wiecznym śniegiem oraz jęzorami lodowcowymi. Największy z lodowców to Muldrow i ma długość około 50 kilometrów. Denali zbudowany jest ze skał krystalicznych, przede wszystkim są to granity i łupki krystaliczne. To trudna, niedostępna góra, charakteryzująca się jedną z największych deniwelacji na świecie – odcinek od wierzchołka do podnóża góry wynosi ponad pięć kilometrów. Na szczycie panują bardzo niskie temperatury (około – 30 stopni Celsjusza) i niezwykle silne podmuchy wiatru. Burze śnieżne ograniczają widoczność do zera i potrafią trwać nawet tydzień.

Dwie nazwy szczytu

Miejscowa ludność żyjąca u podnóża góry – indiańskie plemię Atabasków określało szczyt jako Denali – „wysoki”. Nazwa została jednak zlekceważona przez Amerykanów, którzy w 1896 roku nazwali górę Mount McKinley na cześć Williama McKinleya, członka Partii Republikańskiej kandydującego na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rok później McKinley został wybrany na to prestiżowe stanowisko. Od 1975 roku władze stanu Alaska rozpoczęły starania o przywrócenie rdzennej nazwy szczytu. Po wielu latach w sierpniu 2015 roku udało im się dopiąć swego i w oficjalnych dokumentach najwyższy szczyt Ameryki Północnej znów nazywa się Denali.

Denali to druga najtrudniejsza góra Korony Ziemi

Góra została zdobyta dopiero 7 czerwca 1913 roku przez Hudsona Stucka, Harry’ego Karstensa, Waltera Harpera i Roberta Tatuma. Warto dodać, że pierwszym Polakiem na szczycie był Marek Głogoczowski (1970). Aż dziewięciokrotnie na Denali był jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy Ryszard Pawłowski. Góra jest uznawana za drugą najtrudniejszą do zdobycia podczas kompletowania Korony Ziemi – oczywiście po Mount Evereście. Denali leży w pobliżu koła polarnego i panuje tam ciśnienie takie, jak na wysokości 6900 metrów nad poziomem morza na terenach zlokalizowanych bliżej równika. Na szczyt prowadzi kilka klasycznych dróg wspinaczkowych. Najpopularniejsza to droga Grzędą Zachodnią, której pierwsze przejście nastąpiło w 1951 roku. Wspinaczka trwa od dwóch do czterech tygodni, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników wyprawy. Władze wydają około 1000 pozwoleń na wejście na szczyt rocznie, z czego mniej więcej połowa chętnych osiąga cel wyprawy. Od 2001 roku na Denali zginęło ponad 100 osób.

Wyprawa na szczyt jest bardzo kosztowna

Wyprawę na Denali najlepiej zaplanować z profesjonalnym przewodnikiem, który będzie nam służył swoim doświadczeniem i w razie niebezpieczeństwa może nawet uratować nasze życie. To wymagająca góra, więc do wspinaczki trzeba się bardzo dobrze przygotować – zdobyć świetną kondycję, wspiąć się na kilka niższych szczytów, aby poznać jak organizm znosi pobyt na dużej wysokości oraz być znakomicie zapoznanym ze sprzętem wspinaczkowym. Nie jest to tania wyprawa – koszty wynoszą około 15 tysięcy złotych i składają się na nie m.in. przelot samolotem na Alaskę oraz wiza do Stanów. Praktycznie cała wspinaczka przebiega po lodowcu, dlatego dużym zagrożeniem mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka szczeliny.

Leave a Comment