Co robić w Nepalu poza wspinaniem się?

Wiele osób kochających alpinizm decyduje się odłożyć podróż do Nepalu podczas monsunu. Myślę, że monsun jest jednym z najlepszych czasów kiedy można podróżować do Nepalu, jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą kulturę, sposób i piękno życia w Himalajach. Przyznaję, że prawdopodobnie nie będzie widać upragnionego ośnieżonego szczytu Himalajów, ale nagrody za to są nieco mokre i błotniste – ale są tego warte. Wystarczy pamiętać, aby spakować swój parasol, wziąć ze sobą dobry humor i aparat, aby uchwycić serce i duszę Nepalu.

Era monsunowa jest pełna życia na terenie miast i wsi Nepalu. Życie tutaj toczy się wokół przyjazdu i wyjazdu rocznego trzymiesięcznego potopu. Festiwale, uwielbienie i kolorowe obchody musiały wezwać Indra boga deszczu ponownie aby przyniósł im monsun w odpowiednim czasie, a następnie do końca, aby żadna z upraw nie była zniszczona przez deszcz. Po ostrych zimowych dniach chmury czekają na wiosnę i niewielki deszcz i śnieg to zwiastują. Poranna mgła wypełnia doliny. W powietrzu wisi gruba warstwa kurzu i zanieczyszczeń oraz wzrost temperatury. Ostre słońce wysusza plon pszenicy i nie ma nic do zrobienia, ale chodzi o przygotowanie pola i czekanie na deszcze.

Ponure i jałowa wioseczka skrzypi, ulice Kathmandu są zasypane śmieciami i zapachu, rzeki powoli się sączą, w miastach jest sucho, a drzewa i rośliny więdną wraz z ludźmi. Wszyscy czekają na chmury na horyzoncie i wreszcie szybki wiatr przynosi pierwsze słodkie opady deszczu na ziemię. Pierwsze wstępne działanie monsunu pozwala oczyścić powietrze, destylować nieco ciepła i nawilżyć spieczoną ziemię. Zaczyna się rozwój działalności, ponieważ rolnicy decydują się wykorzystać woły i orać pola. Kobiety wynoszą plecione koszyki pełne odchodów i starają się o pielęgnowanie sadzonek upraw (ryż). Kukurydza, ziemniaki, pomidory i inne warzywa sadzone są wszędzie i ludzie ciężko pracują, aby połączyć sieci ręki i kanały nawadniające aby nawodnić wszystko na polach ryżowych wodą. Ale to jeszcze nie jest czas prawdziwego monusumu tylko preludium tego, co nadchodzi. Kiedy wielkie deszcze przychodzą? Sharman (szaman) i kapłani są powołani, aby rzucać kamieniami i przewidywać. Ryż, krew życia Nepalu zależy od przybycia dużych deszczów i uzyskanie prawa do sadzenia – to ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia uprawy. Im więcej chmur nad horyzontem tym większe ulewy. Potem, nagle jak grzmot z pozornie błękitne niebo niebiosa prawdziwie otwartego – życiodajne deszcze monsunu zaczną spływać.

Podczas gdy turyści uciekają i mieszkańcy Katmandu decydują wycofać się do swoich domów, wioski ożywają. Ziemia również budzi się do życia, rzeki rzeźbią – choć nie możesz wtedy wspinać się na wielkie szczyty to warto wtedy zdecydować się na poznawanie nowych krajobrazów i roślin, przedzierających się do życia z życiem milion odcieni zieleni. Deszcz ma tysiąc twarzy, miękki i przylepiony, twardy, brutalny, przyjemny, usypiający, zimny ciepłye … deszcz deszcz deszcz, słodkie przepływ życia na ziemi Himalajów!

I tak możesz zażyć nieco adrenaliny, np. podczas spływu na rzekach Trushili, Sunkoshi i Seti, ale należy zarezerwować spływy u bezpiecznej i renomowanej firmy. Wędrówki wiejskie też są fajne. Podczas gdy większość z Himalajów może być wyłączona dla turystów o tej porze roku z powodu nieprzewidywalnej pogody, osunięcia ziemi i śniegu, niektóre wędrówki wokół wokół wsi Pokhara, Katmandu i Dhulikhel są idealne dla tych, którzy chcą doświadczyć prawdziwej strony wiejskiej Nepalu. Nie zapominaj, że większość spacerowych tras można spokojnie zwiedzić na rowerze górskim.

Leave a Comment